Co powoduje, że uwielbiamy filmy?

Warto trochę zastanowić się dlaczego człowiek, który raczej nie przepada za oglądaniem filmów jest nietypowy. Naturalnie kinematografia nie jest dla wszystkich, ale jakoś się złożyło, że zdecydowana większość z nas uwielbia obejrzeć co jakiś czas filmy dvd bądź bardzo ostatnimi czasy popularne amerykańskie seriale telewizyjne.

telewizor

Autor: Daniel Oines
Źródło: http://www.flickr.com
To znaczy produkcje TV to akurat były popularne już dekady temu, lecz dopiero takie produkcje jak Oz albo Californication sprawiły, że nareszcie telewizja już nie jest traktowana przez społeczeństwo jako bardzo ubogi krewny świata filmu. Niegdyś popularni aktorzy wstydzili się nawet występować w serialach, dziś to nie przejdzie.

No cóż, weźmy chociażby pod uwagę filmy dokumentalne: nierzadko ich podstawowym walorem jest nauka, lecz są również te, które mamy okazję oglądać jak typowy film. Np. Michael Moore kręci interesujące filmy dokumentalne, które dla wielu ludzi są wartościowe, a na dodatek inteligentne, mocno oddziałujące na Stany Zjednoczone, cały świat.

Wejdź do wpisu autora (https://pischool.pl/norweski/), jeśli zaintrygowały Cię wiadomości zawarte w tym poście. Tam wyszukasz znacznie więcej detali.

W końcu kiedy Michael Moore kręcił filmy obrażające George`a Busha Jr, robiono sporo, aby opóźnić o pewien czas premierę filmu, bo zbliżały się wybory prezydenckie. Niezbyt lubiany teraz człowiek co prawda wybrał tak czy siak wybory, lecz i tak porządny dokument mocno oddziałuje na społeczeństwo. Poza tym, mądrości nigdy zbyt dużo. Jeśli mamy bezpłatną naukę, ciężko z niej nie skorzystać, nieprawdaż?

Filmy, zwłaszcza filmy 3d (sprawdź tytuły w swojej kolekcji i zamów taniej: dobre filmy 3d) oglądamy jednakże przede wszystkim dla uniesień oraz rozrywki. Tak naprawdę nawet rewelacyjne filmy, klasyki na miarę Misia, Taksówkarza czy Lśnienia generalnie nie cechują się bardzo ambitnym poziomem. To znaczy to są całkiem ambitne produkcje, kapitalne pod praktycznie wszystkimi względami, lecz bądź co bądź jeśli poszukujemy głębi, to bardziej w bibliotece, jakby nie patrzeć filmy mocniej umieją oddziaływać na nasze wrażenia wzrokowe, tak się przynajmniej wydaje. Jeżeli jest inaczej, autor artykułu usilnie prosi o przebaczenie.

Właśnie: w następnym tekście należy zastanowić się dlaczego dobre filmy na DVD i 3d są uwielbiane przez zdecydowaną większość miłośników filmu. Czy może w przypadku takich produkcji jak chociażby Avatar nie można mówić o typowym przeroście tzw. formy nad treścią. Zapewne to całkowicie subiektywna opinia, lecz Avatar to tak czy siak genialna produkcja.