Co znajduje się w składzie znanych napojów energetycznych?

Duża ilość rozpoczynających swą karierę sportową ludzi wielokrotnie pije tzw. napoje energetyczne oraz myśli, że jest to znakomite źródło energii wymaganej do przeprowadzenia jakiegoś treningu.
Tego typu rozumowanie jest jednak błędne, gdyż nie powinno się mylić izotoników z „energetykami”, czyli napojami energetycznymi.

wizerunek

Autor: Steven Depolo
Źródło: http://www.flickr.com

Są to dwa zupełnie inne napoje. Jeśli naprawdę nie masz tego typu potrzeby, nie powinieneś przyzwyczajać swego organizmu do spożywania napojów słodzonych. Jeśli zastanawiasz się, czym w ogóle różni się energetyk od izotoniku, to kluczowym czynnikiem jest zawarta w „energetyku” zawartość węglowodanów oraz poziom szkodliwości takich napojów. Tu niestety pierwsze miejsce zajmuje „energetyk”. Znane „energetyki” są napojami delikatnie gazowanymi i bezalkoholowymi, które powinny pobudzać nasz organizm do funkcjonowania. Ich skład posiada na celu przeciwdziałać zmęczeniu oraz stawiać ludzi „na nogi” w takiej sytuacji, kiedy mają oni kaca. Należy mieć świadomość tego, że nie mogą go pić ani kobiety w ciąży, ani osoby, które są uczulone na kofeinę.
W połączeniu z alkoholem, „energetyki” wywołują złudne wrażenie trzeźwości oraz w dużym stopniu odwadniają organizm.

Zapewniamy Ci dostęp ekstra do kolejnych bardzo atrakcyjnych postów, które znajdują się na odrębnej stronie. Należy tylko wejść w ten link.

W niezwykle sporadycznych wypadkach picie energetyków może doprowadzić do nieprzyjemnych dolegliwości. Jedna puszka takiego napoju może posiadać nawet 20 łyżek węglowodanu, co jest cztery razy większą porcją od dozwolonego dziennego spożycia węglowodanów.

W 250 ml napoju odnajdziemy kofeinę, która stymuluje ośrodkowy układ nerwowy, teobrominę, która pobudza serce do działania czy też kwas askorbinowy, czyli witaminę C. W 250 ml energetyku jest też inozytol, który reguluje ciśnienie tętnicze. Reasumując, tego typu napoje należy spożywać utrzymując odpowiedni umiar.