Czemu grupy rekonstruujące przeszłość są tak popularne?

Większa część z nas w dzieciństwie marzyło o tym aby zostać policjantem lub wojakiem. Jako dorośli z rozczuleniem przywołujemy zabawy na podwórku z kolegami kiedy to kawałeczek kija wynaleziony przypadkiem pozorował karabin czy miecz. Z lekkim rozbawieniem wspominamy kłótnie o to kto ma być policjantem a kto rabusiem.

Mijają lata, zmieniają się zainteresowania większości z nas, lecz nie wszystkim. Niektórzy z nas zabawy z dzieciństwa zamienili na rzeczywistość. Nawet dorośli pragną rozrywki. Lubimy rozmaite rzeczy – jedni odpoczywają z lekturą albo gazetą w łapciach inni wolą czynne odmiany wypoczynku. W tym ostatnim wypadku opcji jest naprawdę wiele, począwszy od jazdy na rowerze przez turystykę, po tak niepowszednie zamiłowania jak militaria, grupy rekonstrukcyjne itp.

Zainteresowanie tego rodzaju zabawami jak odtwarzanie dawnych wydarzeń jest efektem fali zainteresowania historią z początków lat 90. Nagle okazało się, że to czego nauczano w szkołach nie jest całą prawdą, nabrała przesłania duma z własnego najbliższego otoczenia – zainteresuj się militariami. Członkostwo w tego typu stowarzyszeniach wymaga wyekwipowania się w dodatki takie jak mundury z epoki a także broń. Stosunkowo niewiele kłopotu wymaga zdobycie umundurowania sprzed osiemdziesięciu lat, starczy odwiedzić dowolny sklep oferujący militaria.

militaria

Źródło: pixabay.com

O wiele większym kłopotem jest pozyskanie replik broni. Są to dość drogie przedmioty, ich realizacja bowiem nastręcza wiedzy historycznej z niezwykle wąskiej dziedziny powiązanej z jak najbardziej dzisiejszą techniką. Najbardziej znane są repliki w rodzaju air soft gun. Sporządzone w tenże sposób pistolety i karabiny nie dość iż wyglądają jak autentyczne to również funkcjonują jak sprawna broń. Zamiast jednak pocisków repliki strzelają kulkami z żelatyny lub z innego typu materiału.

Mechanizm działania pistoletów typu air soft gun jest niezwykle prosty – zbiornik z powietrzem pod ciśnieniem nadaje kuleczce energię, dzięki czemu replika może oddać strzał. Równocześnie prędkość z którą porusza się pocisk jest tak niewielka, iż nie może praktycznie uczynić krzywdy biorącym udział w zabawie. Rzecz jasna musimy zachować przezorność oraz zdrowy rozsądek.