Dziecko a telewizja – jak kontrolować treści oglądane przez pociechy w wolnym czasie?

Bierne oglądanie telewizji to jedna z najpopularniejszych form spędzania czasu wolnego przez większość dzieci w wieku szkolnym. Istnieje więc niebezpieczeństwo, że na ekranie oglądanym przez nasze dziecko wyświetlają się treści, które mogą być dla niego nieprzeznaczone. Czy możemy kontrolować treści oglądane przez maluchy?

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Godny zastanowienia wydaje się być fakt, że zdecydowana większość rodziców nie ma pojęcia, jakie programy ich dziecko ogląda w telewizji, a co za tym idzie – nie mogą oni potwierdzić, czy treści te są przystosowane do ich wieku. Kwestia ta dotyczy coraz większej grupy nowoczesnych rodziców, którzy są za bardzo zapracowani, by zwracać czujną uwagę na to, co w wolnym czasie robi ich pociecha. Na ich usprawiedliwienie trzeba stwierdzić, że niemożliwym jest wychowanie dziecka całkiem bez udziału telewizora. Najnowocześniejsze technologie otaczają nas z każdej strony, nie dając o sobie zapomnieć i ułatwiając nam znacznie życie.

Należy jednakże kontrolować to, na co patrzy nasze dziecko tak, by wybrany program tv google play przyczyniał się do jego rozwoju, a nie przeszkadzał mu w tym. Przede wszystkim trzeba kontrolować czas, jaki dziecko pożytkuje przed telewizorem. Dla dzieci w wieku szkolnym godzina oglądania telewizji każdego dnia jest wystarczająca. Powinniśmy być w tej sprawie stanowczy i nie robić tutaj wyjątków – dziecko powinno znać reguły i przestrzegać je. Ważne są także wartości edukacyjne, które telewizor przekazuje dziecku. Najbardziej optymalny program TV dla dziecka to ten, który równocześnie edukuje je i dostarcza mu rozrywkę. Pomoc w dobieraniu prawidłowego programu stanowią dla nas oznaczenia wiekowe umieszczone w górnym rogu ekranu. Dzięki nim możemy łatwo określić, czy dany program jest dostosowany dla dziecka i czy nie zawiera treści, które mogłyby być dla niego szkodliwe. Dobrym sposobem jest również oglądanie telewizji wraz z dzieckiem – w ten sposób będziemy pewni, że ogląda ono właściwe treści.

telewizja

Autor: daniel.s
Źródło: http://www.flickr.com

Kluczowe jest, żeby nie zakazywać dziecku oglądania programów telewizyjnych.

Jeżeli poszukujesz podobnych materiałów, co te zaprezentowanie w naszym wpisie, to w artykule (motolegend.pl/kaski-dzieciece) znajdującym się tu z pewnością je odnajdziesz.

Wtedy mogłoby to być dla niego czymś zabronionym, a co za tym idzie – bardziej pożądanym. Rozsądne planowanie czasu pożytkowanego przed telewizorem bez wątpienia da nam lepsze skutki.