Które przyrodnicze (i nie wyłącznie) atrakcje Pienin należy obowiązkowo zobaczyć?

Pieniny to fantastyczny masyw skalny w regionie wapiennych skałek, zajmujący pas o długości ponad pięciuset kilometrów na linii Bratysława – Morawy – południowe stoki Beskidów Zachodnich – rumuńska Marmarosza. Warto, w związku z tym wziąć ten obszar pod uwagę planując urlop w górach!

Zamek Niedzica, Pieniny

Autor: adzica
Źródło: www.sxc.hu
Dolina Dunajca to jeden z najpiękniejszych zakątków w Polsce. Malowniczo meandrująca rzeka wcięła się silnie w skały tworząc przełom, którego widok zwala z nóg. Na odcinku dwóch i pół kilometra w linii prostej rzeka tworzy 7 zakrętów, osiągając dzięki temu 9 km długości. Ściany skalne unoszą się ponad rzeką na wysokość od trzystu do 500 m..

Największą atrakcją związaną z Dunajcem jest spływ tratwą, z którego można skorzystać od 1 kwietnia do 31 października, od ponad stu sześćdziesięciu pięciu lat. Tratwy wypływają z przystani flisackiej w Kątach, ażeby odbyć piętnasto-kilometrową wycieczkę. Spływ trwa około trzech godzin, a powrót do przystani następuje autokarem albo trasą widokową prowadzącą po polskiej stronie Pienin. Atrakcyjnym elementem krajobrazu jest Jezioro Czorsztyńskie, które powstało w wyniku budowy zapory na Dunajcu. Na początku przedsięwzięcie budziło bardzo dużo kontrowersji, niemniej jednak z czasem jezioro wraz z śliczną okolicą stało się jednym z najbardziej pięknych zakątków w tej części kraju.

Najcenniejszym przyrodniczo fragmentem Pienin jest Pieniński Park Narodowy. Oprócz wspomnianego wspaniałego przełomowego odcinka Dunajca i wspaniałej rozmaitości rzeźby urwisk skalnych, Park chroni również pożyteczne rośliny i zwierzęta. Rosną tu między innymi endemiczne i reliktowe gatunki roślin: mniszek pieniński i pszonak pieniński. W Parku dominują lasy bukowo – jodłowe, a odsłonięte skały obrastają reliktowe laski sosnowe. Zachwycającym elementem krajobrazu są również ukwiecone górskie łąki, eksploatowane od dawna, jako pastwiska dla owiec.

Czy masz ochotę może otrzymać link do źródła (http://www.avocaparkingpyrzowice.pl/noclegi.html), gdzie oczekują na Ciebie kolejne wpisy? Sądzimy, że przypadnie Ci do gustu nasz serwis.

Na pienińskich łąkach stwierdzono występowanie około trzydziestu gatunków storczyków. Rewelacyjnie się tu czują wszelkiego rodzaju owady i motyle (około tysiąc sześćset gatunków) – odnotowano obecność niepylaka apollo, mieniaka tęczowca, pazia królowej czy pazia żeglarza. Ścisłą ochroną objęto m.in. traszkę, salamandrę plamistą i żmiję zygzakowatą. Pośród ssaków dominują głównie gryzonie i 17 gatunków nietoperzy. Rzadkim, występującym tu ptakiem jest pomurnik.

Do największych pienińskich szczytów zaliczamy przede wszystkim Trzy Korony (dziewięćset osiemdziesiąt dwa metry nad poziomem morza). Należy również wgramolić się na Sokolicę (siedemset czterdzieści siedem metrów nad poziomem morza) na którą wiedzie szlak nazywany Sokolą Percią i Czertezik (siedemset siedemdziesiąt cztery metry nad poziomem morza), skąd roztaczają się niezapomniane widoki na Pieniny i leżącą trzysta metrów niżej wstęgę Dunajca. W górach przygotowano także liczne tarasy ze wspaniałą panoramą na rzeczny kanion.

W regionie nie brakuje również cennych obiektów kultury materialnej. Należą do nich ruiny Zamku Królewskiego w Czorsztynie zbudowanego w IV w. Trzeba również zobaczyć Zamek Horvathów w Niedzicy, wznoszący się na wapiennym wzgórzu górującym nad Jeziorem Czorsztyńskim. Budowlę wzniesiono w XIV w. jako twierdzę strzegącą dawnej północnej granicy Węgier.

Będzie nam przyjemnie, jeśli poświęcił kilka cennych minut i przeczytał kolejny artykuł na ten temat. Pod poniższym linkiem oczekuje na Ciebie ciekawy wpis (http://restauracja-laura.pl/).

Do najsłynniejszych pienińskich uzdrowisk należą Krościenko i Szczawnica. Obfitują one w źródła leczniczych wód mineralnych i oferują dobrze wyposażoną bazę zabiegową.

Wśród zabytków sakralnych trzeba wyróżnić kościół w Grywałdzie, dawną cerkiew grekokatolicką w Jaworkach z 1798 roku i drewnianą cerkiew w Powroźniku. Uwagę przyciągają też zabytkowe, drewniane kościoły: w Dębnie z XV w. , Łopusznej z XV w. gdzie znajduje się niesamowicie cenny tryptyk oraz Trybsze w którym na jednej ze ścian namalowano scenę Sądu Ostatecznego uważaną za najstarszą, zachowaną namalowaną panoramę Tatr. Trzeba udać się także na słowacką część Pienin, gdzie wznosi się wspaniały, XIV-wieczny kompleks klasztorny kartuzów w Czerwonym Klasztorze (unie pod opieką kamedułów) oraz zamek w Starej Lubovli.

***Pełną propozycję na urlop dwa tysiące piętnaście w Pieninach można odnaleźć w serwisie bądź klikając na poniższe linki:- noclegi w pieninach- tanie kwatery w górach- domki w górach- pokoje gościnne w górach