Wydanie własnej książki: w jaki sposób można to zrobić?

O opublikowaniu swojej książki marzy wcale niemało osób. Oczywiście zanim książka zostanie wydana musi zostać napisana, oddana do recenzji, a dopiero później wysłana do wydawnictwa, które być może zainteresuje się tym, aby ją wydać. Droga do opublikowania własnej książki jest więc niezwykle długa. Jak przez nią przebrnąć?

Napisanie książki do rzecz jasna pierwszy krok do jej wydania. Jeśli mamy już przygotowany maszynopis swojej książki powinno się ją oddać do recenzji. Osobą, która ma dokonać recenzji może zostać ktoś z kręgu naszej rodziny czy przyjaciół. Pozytywna recenzja książki sprawi, że coraz intensywniej zaczniemy sobie zadawać pytanie: gdzie wydać książkę? Odpowiedź na trudne pytanie gdzie wydać książkę nie jest jednak jednoznaczna. Do wyboru mamy wielkie wydawnictwa, ale także wydawnictwa małe, w których koszt przeniesienia książki na papier będziemy musieli wziąć na siebie. Jeżeli więc chcemy trochę zaoszczędzić na kosztach publikacji książki warto zastanowić się, czy nie korzystniejszym rozwiązaniem będzie self publishing. Przekładając self publishing na język polski można użyć zwrotu „samowydawanie” – kliknij tutaj. W dużym skrócie znaczy to, że książkę wydamy samodzielnie bez konieczności przesyłania napisanej przez siebie książki do firmy zajmującej się wydawaniem książek.

książka

Autor: The Orl
Źródło: http://www.flickr.com

Samomydawanie przeróżnych książek cieszy się obecnie ogromną popularnością w każdym kraju świata. Debiutujący autorzy stawiają na samowydawanie swoich książek w bardzo różnej, nie tylko w klasycznej formie książki na papierze – Naprawdę często stawiają oni na wydanie swojego e-booka. Wydawanie swoich e -booków cieszy się ogromną popularnością tak naprawdę z jednego, bardzo ważnego powodu: jest zwyczajnie znacznie tańsze niż samowydanie książki w klasycznym, wydaniu na papierze.

Decydując się na samowydawanie książki, od nas tylko zależy, w jakiej ilości egzemplarzy zdecydujemy się ją wydać. Z powodzeniem możemy wydać tylko trzy tomiki, które podarujemy znajomym, jak i dwa tysiące egzemplarzy. Pytanie tylko, czy wydanie tak dużej ilości egzemplarzy jest potrzebne? Gdzieś przecież trzeba będzie je sprzedać, a z tym można mieć już całkiem spory problem. Może więc jednak publikację książki lepiej przekazać przygotowanemu do tego wydawnictwu?