Pierwsza komunia święta tak ważna dla młodego człowieka

Ubiory komunijne

Autor: ubiory-komunijne.pl
Źródło: http://www.ubiory-komunijne.pl/

Polska to kraj z niesamowicie silnie zakorzenioną tradycją chrześcijańską. Zwłaszcza ludzie starsi w znacznej mierze dopasowują rytm własnego dnia lub miesiąca pod obchody religijne.

Kiedyś niedzielne wyjście do kaplicy na mszę było dużym wydarzeniem, okazją do ubrania najlepszego ubrania i przedstawienia się od jak najlepszej strony. Współcześnie niektóre z tych zachowań nadal w nas istnieje, mimo że nie poświęcamy już tak dużej uwagi w codziennym życiu do kultywowania religii i czasami nie wystarcza nam czasu lub ochoty na kontynuowanie ceremonii naszych przodków. Jednakże zdarzają się momenty które staramy się jednakowo mocno przeżywać. Pierwsza komunia święta jest jednym z takich właśnie uroczystości. To tak naprawdę pierwsza okazja dla młodego człowieka na wzięcie udziału w tak podniosłym dla niego dniu. Przede wszystkim jest to niezmiernie kluczowe wydarzenie duchowe i kościelne. Mały chrześcijanin zostaje kompletnym wiernym wspólnoty i uczestnikiem mszy świętej. Podczas tej uroczystości odbywa się jego pierwsza komunia. Często jednakże cała praktyczna otoczka tej uroczystości przyćmiewa jego religijne znaczenie. Jednak pierwsza możliwość do kupna pięknych strojów oraz dodatków i często mamy napędzają całą tą maszynerię.

Autor: Superfoto.pl

Kiedyś stroje do komunii oferowały zdecydowanie szersze możliwości. Strojne sukienki z mnóstwem koronek i ozdób były prawie mniejszą wersją sukien ślubnych. Potem wiele parafii przyhamowało trochę ten zwyczaj narzucając wymóg zakładania prostych alb. Dzięki temu wyrównały się widoczne granice pomiędzy dziećmi z bogatszych oraz biednych rodzin. Jeszcze jedną rzeczą, którą panienki uwielbiają są wianuszki komunijne. Tu ciągle jest szerokie pole do popisu a producenci oferują nam niesamowicie dużo różnych modeli tłumacz przysięgły niderlandzki standardowych wianków albo opasek z białymi kwiatami po strojne wielobarwne nakrycia głowy.  Dla samych uczestników Komunii Świętej nie bez znaczenia jest też zwyczaj wręczania prezentów z okazji pierwszej komunii świętej. Kiedyś zazwyczaj był to łańcuszek z medalikiem albo kolczyki. Współczesne podwyższające oczekiwania młodych i przyzwyczajenia konsumenckie zmuszają do ofiarowywania coraz większych podarunków przy których wymarzony rower prezentuje się bardzo blado.