Pierwszorzędne kamienie szlachetne – szmaragd oraz tanzanit

Nie od dzisiaj wiadomo, iż diamenty a także inne kamienie szlachetne są najlepszym przyjacielem kobiety. Niemało kobiet lubi nosić biżuterię z dodatkiem kamieni szlachetnych, ponieważ taka biżuteria bezsprzecznie niemało osiąga na designie. Obecnie w jubilerstwie wykorzystuje się przeróżne kamienie szlachetne, do najbardziej znanych i legendarnych należą diamenty i brylanty, niemniej jednak warto również zaznajomić się z innymi, ślicznymi kamieniami szlachetnymi, które też przysporzą niemało uroku każdej biżuterii.

szmaragd
Przykładem równie modnego kamienia szlachetnego co diament czy też brylant, jest szmaragd (gemeo.pl/shop/50—tanzanit.html). Szmaragdy są bardzo ślicznym i docenianym kamieniem jubilerskim i kolekcjonerskim o wielkim użyciu. Stosowano go już w okresach starożytności, w Arabii, Egipcie czy też w Persji. szmaragd odróżnia się śliczną, zielonkawą, szmaragdową barwą, która pięknie komponuje się z różnymi typami biżuterii – kolczykami, naszyjnikami czy bransoletkami. Szmaragdy to kamienie występujące w wielu rejonach świata, między innymi w Austrii, Indiach, Norwegii, co więcej kamienie te można spotkać także na Madagaskarze, Libii czy w Mozambiku.

W Polsce szmaragdy można znaleźć na terenie Dolnego Śląska, niemniej jednak nie nadają się one do spożytkowania w celach jubilerskich. Jednak obecnie szmaragdy można także wytwarzać syntetycznie, natomiast naturalne kamienie są poddawane szczególnej obróbce, jaka ukrywa rozmaite wady czy też pęknięcia.

Następnym pięknym kamieniem szlachetnym jest też tanzanit, jaki zachwyca ładną, łagodną fiołkowoniebieską barwą. Został on odnaleziony w Tanzanii aż 600 milionów lat temu! Powstał z przyczyny niezmiernie wysokiej temperatury oraz nadzwyczaj wysokiego ciśnienia. W jubilerstwie tanzanit używany jest na rozległą skalę, ponieważ jego niepowtarzalne piękno jest faktycznie cudowne.

Dzięki dobremu szlifowi tanzanit zachwyca swoim nadzwyczajnym kolorem, jaki pasuje do wielu różnorodnych kreacji. Nic więc podejrzanego, że biżuteria z dodatkiem tanzanitu jest dzisiaj tak ubóstwiana przez wiele kobiet.