Wiesz dużo o winie? Czy orientujesz się jak powinno się pić i podawać wino? Ten ciekawy ceremoniał być Ci znany

Osoba odpowiednio wychowana, konsumując wino, musi zachowywać się w ten sposób, jakby je kosztowała. Długie lata uprawy winorośli zmieniły tę tradycję w sztukę. Dla wielbiciela tego trunku kosztowanie wina to nie tylko odbieranie jego smaku i aromatu zmysłami, lecz również czynność niemalże poznawcza. Jak prawidłowo kosztować wino? Jak je serwować gościom?

Designerskie zestawy do wina

Autor: Calvado.pl
Źródło: Calvado.pl
Poddawanie wina analizie poprzez zmysły wart skupienia oraz uwagi. Stąd też degustacja wina (idź do serwisu ) wymaga aktywnego uczestniczenia, w którym bardzo ważne stają się upodobania smakowe, zdobyte doświadczenie czy pamięć do zapamiętywania smaków i aromatów. W państwach o bogatej tradycji uprawy winorośli, takich jak Hiszpania, Włochy czy Francja, delektowanie się tym wspaniałym trunkiem stanowi najprawdziwszą sztukę, umiejętność życia. A więc warto poznać elementarne kryteria oceniania wina. Wiadomości te są konieczne dla osób, które chcą we właściwy sposób przyjmować gości.

Oceny barwy i aromatu wina trzeba dokonywać w jak najbardziej dyskretny sposób. Czym innym jest smakowanie i ocena wina przy stole niż w okresie degustacji przeznaczonej dla znawców win w winiarniach lub piwnicach producentów. Przy stole powinniśmy zrobić lekki obrót kieliszkiem, ażeby docenić aromat i bukiet, oraz wziąć wielki łyk pozwalający wydać sąd o poziomie wina. Podając rzeczywiście perfekcyjne, stare wino, gospodarz powinien wyjaśnić jego pochodzenie a także rok. Jeśli wino jest naprawdę fantastyczne, to raczej danie jest dodatkiem do niego, na pewno nie na odwrót. Do wina obowiązkowe są dobrze dopasowane kieliszki, lecz także pozostałe naczynia jak karafki do wina. Nie jest obowiązkowa, ale wino w niej wygląda bardzo apetycznie.

Nie zwlekaj! Jeżeli zainteresowała Cię treść tego artykułu, to doczytaj tutaj kolejne bardzo zajmujące wiadomości w nowym wątku.

Lampki białego wina

Autor: Didriks
Źródło: http://www.flickr.com
Wino musi być podane przed kolacją, a więc zdekantowane oraz doprowadzone do odpowiedniej temperatury. Trzeba wyciąć lak spod pierścienia szyjki. Wtedy, po odwróceniu butelki, do kieliszków nie wpadną okruchy plomby. Potem starannie, lecz sprawnie, wyczyścić serwetką szyjkę zewnątrz oraz wewnątrz. Nie powinniśmy popisywać się na oczach gości ruchami zawodowego kipera, ale umożliwić degustować wino w możliwie jak najlepszych warunkach. W każdym razie nie zapominajmy, iż właściwości i aromat wina są nietrwałe i pogarszają się w konsekwencji poruszania butelką – stąd też nie powinniśmy gwałtownie nią potrząsać.

Wejdź na ten link, żeby przeczytać podobne teksty. Przykładowo zobacz serwis, który prezentuje zajmującą Cię tematykę, a na pewno się nie zawiedziesz.

Miejmy to na uwadze, to są najbardziej istotne kwestie w dziedzinie podawania wina czy wody (zamów akcesoria do wód). Najkorzystniej stosować je w podczas każdej uroczystości.