Życie bez regulacji? Jak sobie trudno to wyobrazić. Może i byłoby czasami miło, ale na dłuższą metę nie dałoby się tak żyć

Ciężko sobie wyobrazić jakąkolwiek instytucje, sklep, przedsiębiorstwo czy firmę bez właściwych regulacji, jakie przeciwdziałają nadużyciom i innym rodzajom negatywnych praktyk. Ogólnie to tworzy się różnorodne dokumenty wewnętrzne, które maja zapobiegać niedobrym praktykom wewnątrz organizacji, jak i regulacje zewnętrzne, dzięki którym możemy regulować nasze kontakty ze światem zewnętrznym, a ten świat to najczęściej klienci, petenci i partnerzy biznesowi. Jak wyglądałby świat bez takich regulacji?

sklep

Autor: Alexander Synaptic
Źródło: http://www.flickr.com

Możemy sobie to wyobrazić na przykładzie zwykłego sklepu. Jak gdyby nie było regulaminu sklepu to nie dałoby się uregulować żadnej kwestii związanej ze sprzedażą, z reklamacjami, ze zwrotami. Byłby chaos, jakiego nie da się opanować. Nie byłoby instrukcji, jak zachować się w określonym momencie, określonej sytuacji. Sklep to jest i tak mały problem, ciężka sprawa wystąpiłaby, jak gdyby nie było takich regulacji wywnętrz firm czy różnych instytucji.

W sumie trzeba by było rozpoczynać, jakby każdy dzień od początku, bo tak istotnie wyglądałoby nasze przyjście do pracy. Wiedzę najprawdopodobniej przekazywalibyśmy sobie ustnie, gdyż nie byłoby przecież zapisanych stron z regulacjami i pozostałymi postanowieniami. A ile by było błędów, pomyłek w takiej sytuacji. Jest to ciężkie do wyobrażenia, lecz możemy to określić po prostu jednym słowem: anarchia. Popatrzmy na ogromny organizm jakim jest państwo.

Jeśli sądzisz, że nie odnajdziesz w sieci ciekawych informacji, to przekonaj się (https://orson-przeprowadzki.wroclaw.pl/) treści, gdyż można w nich znaleźć ważne dane na pasjonujący Cię wątek.

Co by to było, jakby nie było konstytucji, ustaw i innych aktów prawnych (sprawdź regulamin sklepu). Państwo szybko pogrążyłoby się w ruinie. A jak zrozumieć postulaty niektórych osób, iż przepisy nie są potrzebne?

sklep

Autor: grassrootsgroundswell
Źródło: http://www.flickr.com

No można to potraktować jako dziecinadę. Oczywiście, w tej materii jest inny problem: za dużo głupich przepisów, czasami abstrakcyjnych, jak przykładowo w Unii Europejskiej. Nadmierne przepisy i biurokracja w każdej sferze życia potrafią wyrządzić tyle złego, ile brak przepisów, o tym na pewno musimy pamiętać. Jednakże, odpowiednio wprowadzone przepisy to wiele dobrego, gdyż dzięki nim łatwiej się żyje, wiadomo, co nam przysługuje, a co nie.

Więcej informacji:

Tak działają dobre przepisy. Jeśli jesteśmy zakładaniami niedobrych przepisów i biurokracji, to możemy stwierdzić, iż one są niepotrzebne, więc powinniśmy je łamać. To podejście oczywiście do niczego nie prowadzi. Można toczyć boje ze złymi przepisami, lecz jeśli będziemy je łamać to dotkną nas inne przepisy.